Fotografové - profesionální fotograf k Vašim službám

 

Magazín

   


První kroky při focení portrétů

Jan Chrt - www.janchrt.cz

Láká vás focení portrétů, ale nevíte, jak začít? O své zkušenosti se s vámi podělí fotograf Jan Chrt. Dozvíte se, jak si domluvit první focení s modelkou a na co si při něm dát pozor.

Hned poté, co jsem dostal do ruky fotoaparát, zjistil jsem, že ze mne asi nikdy nebude krajinář. Mnohem víc mě přitahovalo focení lidí, hlavně žen a dívek. Rozhodl jsem se zkusit tedy portrétní fotografii. A hned vyvstala otázka koho vyfotit. Nejvhodnější a nejsnazší je najít někoho z řad kamarádek a kamarádů, kdo je ochoten se před objektiv postavit. Pokud se vám někoho takového povede přesvědčit a je to vaše první focení, určitě dotyčného upozorněte, že začínáte a že se spíše potřebujete naučit techniku.

 

 

  200  českých portrétních fotografů

najdete aktuálně v sekci Portrét, glamour a akt.

 



Jak a kde získat modelku

Čím fotí portréty Jan Chrt

Canon EOS 350 D

Canon EF 50mm f/1,8 II

Canon EF 70-300 mm f/4,5-5,6 DO IS USM

Canon EF-S 18-55 mm F 3,5-5,6

Canon blesk Speedlite 580 EX II

Canon Speedlite Transmitter ST-E2

Je velmi pravděpodobné, že vaší kamarádce či kamarádovi přijdou vaše fotky úžasné, protože se do té doby setkali s fotkami vyfocenými kompaktem v automatickém režimu. Možná by vás překvapilo, kolik lidí chce mít své fotky, případně z nich chce udělat kalendář. Přesto získání modelky pro první focení je nejtěžší. V tom vám ale může hodně pomoci prezentace vašich stávajících fotografií. Zájemce se tak snadno seznámí s tím, jakým způsobem a co fotíte. Můžete mít fotografie fyzicky u sebe, ale mnohem lepší je zřízení vlastní webové galerie, na kterou můžete zájemce předem odkázat. Ta vám pomůže také v situaci, kdy domlouváte focení s mladou slečnou. Stále mnoho slečen je totiž toho názoru, že vaším záměrem není získání kvalitních fotek, ale nafocení nějakých „sprosťáren“.

Lucka a HonzaVelmi dobrým způsobem, jak získat někoho před svůj objektiv, je využít specializovaných internetových serverů jako je např. Fotopátračka.cz. Zde se můžete zaregistrovat jako fotograf a prezentovat své práce a zároveň máte možnost navštívit karty modelek a kontaktovat je. Používám výraz modelky, i když úroveň zkušeností je různá. Od holek, které si tyto servery pletou s weby typu libimseti.cz atd., až po opravdu profesionální modelky.


Zajímavou možností je požádat o spolupráci modelku nebo modela z oblasti profesionálů. Taková osoba by vám pravděpodobně pomohla s technickým aspektem focení a určitě se vyvaruje chyb jako nevhodné oblečení, špatné pózy atd. V takovém případě ale počítejte s tím, že vás focení bude něco stát. Pro začínajícího fotografa je ale asi mnohem vhodnější tyto peníze investovat do techniky.
Na druhou stranu doporučuji vyvarovat se focení s modelkou, která nemá vůbec žádné zkušenosti a její fotografie na kartě jsou autoportréty mobilním telefonem. Jako nejvhodnější se tedy jeví zlatá střední cesta. Modelka či model, který už za sebou nějaké focení má, a tím pádem už trochu ví, jak se před objektivem chovat, a zároveň přistoupí na focení formou TFP (Time for Prints – doslova „čas za fotky“), respektive TFCD (Time for CD). To znamená, že nebudete muset platit modelce za pózování, místo toho jí poskytnete nafocené snímky.

Výběr místa a času focení

Lucka a Mustang GTPokud už jsme získali pro focení ten správný model, přichází na řadu výběr místa, kde budeme fotit. Málokterý začínající fotograf má k dispozici ateliér, a proto nejspíš začnete fotit venku. To vás nic nestojí, ale zato je třeba pečlivě vybrat místo a denní dobu. Pro začátek je velmi důležité, aby dané místo bylo klidné. Focený objekt se spíš uvolní někde, kde ho pozoruje jen váš objektiv, než za asistence kolemjdoucích osob. Používáte-li odrazné desky, blesky na stativech a další věci, které nemáte možnost vzít hned do ruky, můžete si odložit část své výbavy někam stranou.

Z toho pohledu by bylo asi nejlepší sednout do auta a s modelkou vyjet nějak do místní divočiny. To ale v praxi také není nejlepší nápad, obzvláště pokud s modelkou fotíte poprvé a neznáte se. Není těžké se vžít do role mladé slečny, která by s cizím člověkem měla nastoupit do auta a jet někam mimo civilizaci. Na to je třeba brát ohled. Určitým řešením je dát modelce možnost vzít si sebou kamarádku či kamaráda.
Pro začátek je tedy nejvhodnější navrhnout focení např. v městském parku. Rozkvetlý park je ideálním místem pro focení a snadno zde najdete zajímavé kompozice. Další možnost se naskýtá obzvlášť ve větších městech, kde je velké množství různých atrií, kaváren či starých historických budov. V takovém případě ale myslete na své možnosti tuto scénu nasvítit.

Předtím, než se domluvíte na přesném termínu a místě, ujasněte si, jaké fotky mají vzniknout. Může se vám stát, že na focení přijdete se záměrem fotit detail obličeje a dotyčný počítá s celou postavou atd. Neméně důležité je také domluvit se na oblečení. Mělo by odpovídat vašemu záměru a nějakým způsobem ladit či být v zajímavém kontrastu s prostorem. Vhodné je domluvit se i na barvách. Pokud chcete fotit černobílé fotky, pak je podle mých zkušeností dobré, aby modelka neměla příliš jasné a výrazné barvy. Stejně tak sněhobílé oblečení za slunečného dne vám může způsobit problémy se správnou expozicí – svatební fotografové by mohli vyprávět.

LuckaTím úplně největším problémem při focení v exteriéru je ale čas a počasí. Už jen najít čas vhodný pro obě strany bývá problém (studium, práce), a do toho je třeba, aby alespoň trochu vyšlo i počasí. Někdo by si řekl, že poledne za slunného dne je ideální. Já osobně rychle změnil názor. Uhlídat správnou expozici je při slunci dost těžké a fotografie jsou plné přepalů a ostrých stínů. Proto je ideální za slunného dne fotit v podvečer či ráno. A pokud je lehce pod mrakem, máte před sluncem asi ten nejlepší difuzér, jaký existuje.

Ještě před focením je důležité se domluvit, k jakému účelu budete fotografie používat, a to jak vy, tak i modelka. Ujasněte si podmínky veřejného prezentování fotografií. Modelka nemusí souhlasit například se zveřejněním na internetu, a má na to právo. Každopádně by měla vždy vědět o tom, kde jsou fotografie zveřejněny. Vysvětlete ji to, že nafotíte třeba stovky snímků, ale výsledných fotografií může být jen pár. Člověk, který neví, co obnáší následná práce s fotografiemi, se domnívá, že fotografie z fotoaparátu jen stáhnete a je hotovo. Někdy je proto dobré modelce předat veškeré použitelné fotky z focení (třeba jen v „surovém“ stavu bez úprav a ořezu).


Při focení navoďte příjemnou atmosféru

Pokud už jste s modelkou či modelem na místě focení, nechvátejte. Zpočátku se spíše snažte trochu seznámit. Komunikace na přátelské úrovni je velmi důležitá. Ze začátku foťte jen bez většího uměleckého záměru. Mezitím focený ztratí počáteční ostych a vy máte možnost zjistit, co je na něm zajímavé. Někomu sluší usměv, jinému výraz neviňátka nebo zasněný pohled do dálky. Pokud fotíte s někým, kdo nemá zkušenosti, připravte se na otázky typu „co mám dělat?“. Vy jako autor fotografie byste měl mít určitou představu o tom, co chcete, ale celkově je to o spolupráci a společných nápadech. Vhodné je se před focením seznámit s fotografiemi jiných fotografů či prostudovat nějakou publikaci na toto téma. Zapamatujte si pózy či výrazy, které se vám líbí nebo jsou pro vás zajímavé. Zkušenější modelky a modelové už pozice znají a mají je nacvičené.

Doufám, že vám tyto mé postřehy trochu pomohou v začátcích a přeji mnoho povedených fotek a příjemných chvil při focení.
 

Lucka a Mustang GT
 

Autor článku se zabývá portrétní fotografií a fotografie si můžete prohlédnout na www.janchrt.cz.

 

Zpět na hlavní stránku

(c) Fotografové.info
Michal Němejc
michal@krasyprirody.cz

DALŠÍ WEBY: Prohlédněte si mé fotografie, toulejte se Prahou,
vyrazte na Kokořín, a nebo na dovolenou do Kalábrie.

Mapa Prahy, Prodej fotografií, Karlův most,
Fotografie, Český kras, Sardinie a Menorca, Krásy Čech